TURYSTYKA MILITARNA,  Zamki Forty Twierdze

Twierdza Kraków FORT WINNICA 2023

Zwiedzanie Twierdza Kraków FORT WINNICA – video relacja obiektu

Jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1898–1899. Obok Fortu 38 Skała jedyny, w obrębie Twierdzy Kraków, fort typu górskiego. W czasie I wojny światowej na jego przedpolach wybudowano system kawern i okopów.

Obiekt jest jednym z niewielu fortów, w których zachowały się wieże pancerne. Został wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się na wzniesieniu Winnica (234 m n.p.m.), ok. 300 m na zachód od ul. Winnickiej w Krakowie.

Podobny do dziewięciu innych fortów tego typu (międzypolowy fort pancerny) w Twierdzy Kraków, ale jedyny typu górskiego, gdyż trzeba go było dopasować do wówczas bezleśnego, niewielkiego skalnego pagórka

Oprócz typowej broni strzeleckiej, karabinów maszynowych, w przesuniętych nieco względem siebie dwóch obrotowych wieżach pancernych (o numerach S – 73 i S – 74 prawdopodobnie były to ostatnie wieże tej serii produkcji Skody) kryły się szybkostrzelne 8 cm armaty M.94 z 1899 r. z możliwością regulacji pionowego kąta ostrzału od – 5 do + 15 stopni. Dzięki swym parametrom mogły one razić czołowo nacierającą piechotę – od jej podstaw wyjściowych w masywie Podgórek Tynieckich – bądź wesprzeć obronę w kierunku Fortów Skotniki, a po obróceniu wież w kierunku północnym mogły też prowadzić ogień w stronę Fortu Bodzów.

Pancerne wyposażenie pomocnicze Fortu 53a tworzą: okiennice i furty pancerne, wykonane z kształtowników i blach stalowych łączonych nitami, w zdecydowanej większości dwuskrzydłowe, posiadające strzelnice karabinowe. Twierdza Kraków FORT WINNICA

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=1DjIEsbzriM

Inne wycieczki: https://rusznikarzkrakow.pl/category/wycieczki-zwiedzanie/