TURYSTYKA MILITARNA,  Zamki Forty Twierdze

Militaria w Zamku Dobczyce

Militaria w Zamku Dobczyce – prezentacja kolekcji, wystawy, ekspozycje

XIV wieku Kazimierz Wielki zbudował nad urwiskiem opadającym do Raby gotycki zamek. Zamek był wzniesiony na planie nieregularnym. Stał się siedzibą starostów niegrodowych, tu także przebywał w XV wieku Jan Długosz. W XVI wieku rozbudowany, w następnym wieku podczas potopu szwedzkiego uszkodzony. W początkach XVIII wieku zniszczony podczas wojny północnej. Dziś mieści się w restaurowanych pomieszczeniach muzeum regionalne. Zachowały się ceglane mury przyziemia, wieży i kaplicy.

Wystawy: dzieje miasta i zamku, historia I i II wojny światowej na terenie powiatu myślenickiego, ekspozycja archeologiczna i sala hutnicza, sala tortur w lochu więziennym. W kaplicy zamkowej znajduje się obraz św. Kazimierza Jagiellończyka, patrona Ziemi Dobczyckiej. Na tarasie w miejscu wieży odbywają się widowiska, imprezy, zajęcia edukacyjne i warsztaty. Militaria w Zamku Dobczyce

Pod zamkiem w rycerskim obozowisku odbywają się pokazy walk, zabawy, konkursy i prelekcjach.

W sąsiedztwie urządzono skansen z drewnianymi budynkami z okolicznych wsi. Z zamkowego wzgórza roztacza się widok na Pogórze i Beskidy.

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=LJ1gisNSJxc

Inne wycieczki: https://rusznikarzkrakow.pl/category/wycieczki-zwiedzanie/